Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zasługiwać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak korzystać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani danymi o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na tych zagadnieniach można zarobić a jako ostatnie w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Dzisiaj w Polsce mamy wstęp do instrumentów ekonomicznych oraz narzędzi, dzięki którym wszystek spośród nas że w zaciszu domowego fotela czerpać ze kolei wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy chcą mieć ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez jakiego nie może pracować żadna gospodarka. To jakiś spośród najbardziej potrzebnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat żyją a z początkiem tego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła to o niemal 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W różnej części tegoż roku nastąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Była zatem jednakże tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania znacznie mocno pną się w głowę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Samym spośród nich jest Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, i inna to West Texas Intermediate, brana na Drogim Wschodzie, natomiast w szybkiej ilości rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – dlatego bardziej łatwa. Ta druga jest stale o jakiś 1-2$ droższa. Do ostatniego układu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na jakiekolwiek rodzaje ropy montowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które potrafimy kupić oraz handlować na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy dostać kontrakty CFD , jeżeli natomiast dojdziemy do sądu, że robi się na zbytu korekta więc potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cenie np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią to zatem transakcje dostępne dla wielkiego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cenie 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje książki sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile pragnę pamiętać pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy zacząć rachunek w budynku maklerskim, jaki oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grup Europejskiej jesteśmy pełen wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą funkcjonować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu każde kwestie związane z zdaniem oraz zarządzaniem rachunku uzyskamy w stylu polskim nie poruszając się z budynku lub naszego biura.

Konta na kontrakty CFD mogą być zakładane w innych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli pobierać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a ponadto tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na indywidualnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z wolnego miejsca na podłogi.

Kupować czy sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą żyły. Ciągle rośnie na nią popyt, w siłę jak rozciągają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Kształtach Połączonych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy dodatkowo wspominać o dynamicznie powiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest obecnie niemalże wyczerpany. Nie rób wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zatrzymywały się na wyrównanym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze swoimi złożami.

„Ceny ropy będą nadal rosnąć, gdyż firmy naftowe za kilka inwestowały w produkcję oraz infrastrukturę, żeby mogły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były szef FED.

Wszystko to natomiast prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę teraz w różnej części 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania otrzymają w ciągu kilku lat 200$.

Jest także druga część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie otwierają się w końcu od ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy dlatego oczekiwać również kontroli i mocnych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą zastosować kontrakty CFD do muzyki na stoki.

Ropa naftowa toż niezwykle płynny towar natomiast jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki współczesnym procedurom oraz szerocy rynków finansowych możemy jeszcze teraz w Polsce zawierać zgody na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród tego korzystać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments