Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawy i ciekawostek historycznych. To zajęcie, które nie jest właśnie rozpowszechnione jak własne w Polsce, przecież posiada dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim krzyżowały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna porusza się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego urokliwego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na własne położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to piękne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To sama brama miejska, która uchroniła się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z tamtej strony o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i prowadzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie odpowiedzialna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia zatrudnionego w współczesnym obszarze, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dania ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc niepowtarzalny z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest czynny dla gości i silna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym tłu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stanowiła owo reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments